Razstava Juša Pustoslemška Topografija nezavednega

Vljudno vabljeni na odprtje razstave Juša Pustoslemška Topografija nezavednega, ki bo v sredo, 7. maja 2025, ob 17. uri v v Galeriji Peti štuk na Filozofski fakulteti. Razstava bo na ogled do 2. junija 2025.

Juš Pustoslemšek nas s svojo drugo samostojno razstavo z naslovom Topografija neznanega vabi na potovanje skozi fantazijske pokrajine, kjer se neznano staplja s poznanim. Čeprav večinoma ustvarja na platna manjšega oziroma srednjega formata, njegove podobe učinkujejo monumentalno – opazovalca pritegnejo in ga posrkajo vase. V teh slikarskih svetovih se umetnik posveča upodabljanju fantazijskih krajin, ki na prvi pogled delujejo tuje in skrivnostne, a jih mehčajo elementi znanega. Prav ta preplet nudi gledalcu oporo, nekakšno vizualno zatočišče, ki mu omogoča, da se ne izgubi, temveč se poglobi v kontemplacijo.

V iskanju umetniških vplivov lahko njegovo ustvarjanje osmislimo v dveh smereh. Po eni strani se v njegovih delih zrcalijo orientalski vplivi – takšni, ki so zahodnemu občinstvu že tradicionalno navdih za znanstvenofantastične predstave zaradi svoje eksotične skrivnostnosti. Po drugi strani pa je čutiti povezavo z zahodno umetnostjo, pri čemer izstopa sorodnost z opusom Marka Jakšeta. Tudi pri slednjem se prepletata znano in neznano, kjer poznano deluje kot »guiding light« – vodilo pri vstopanju v tuje svetove. Čeprav so Pustoslemškove podobe ikonografsko manj kompleksne, jih vseeno prežema enaka tenzija med skrivnostnim in razpoznavnim, ki v gledalcu odpira prostor za domišljijo in introspekcijo.

Avtor besedila: Žan Šteharnik

Juš Pustoslemšek (2000) je študent Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO) v Ljubljani, rojen v Mariboru in že od zgodnjih let predan umetnosti, slikarstvu in risarstvu. Kljub izbiri programa na ALUO (oblikovanje vizualnih komunikacij, smer grafičnega oblikovanja) je ostal v polju tradicionalnega slikarstva in oljnih barv.

Kuratorke razstave: Iva Bostič, Eva Pušnik, Tanja Marolt

Dogodki

Znanstvena založba, Knjigarna

10. Sejem na zraku

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo

Sodelujoče oblikovanje: Na učenju osredotočeno sodelovanje – gostujoče predavanje

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo

Med-vrstno sodelovanje? Vključevanje post-humanistične/post-specistične perspektive v oblikovanju – gostujoče predavanje

Oddelek za geografijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Javno predavanje dr. Marka Krevsa pred izvolitvijo v naziv redni profesor

Oddelek za slavistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Gostujoča predavanja dr. Iváneka z Ostravske univerze